Jdi na obsah Jdi na menu
 


Něco málo o mě !!!

1. 3. 2009

   Nevím, co vše se dá říct o člověku, který je jen o málo mladší než dřevěné ja245.jpguhlí, ale pokusím se o to.  Jsem ročník 1953 a již od mala jsem se zajímal o přírodu. Otec byl myslivec, a tak jsme byli jak se jen dalo v lese. On nosil velkou flintu a já špuntovku. Táta nepatřil mezi ty, co střílejí po všem, a to vštěpoval i mně.  Proto zastávám názor, že vše to,  co létá a běhá naší přírodou do ní i neodmyslitelně patří. Člověku nenáleží řídit přírodu a rozhodovat čeho je málo a čeho moc, aby to nám lidem nepřekáželo v našich aktivitách.

 V dětství prošla mýma rukama  spousta zvířat a ptáků.  Vrány, straky, sojky,divocí-lwf0010.jpg holubi ,stehlíci, čížci a spousta dalších druhů většinou nalezených s nějakým tím poraněním nebo odchyceni s  pomocí různých lapadel a pastí,  které neublíží.  Ze zvířat mám nejvíc v paměti ochočenou lišku jménem Líza, se kterou jsem chodil jako se psem na řemínku a strávil s ní spoustu krásných chvil při našich hrách. Je v tom trocha nostalgie, ale patří to ke mě stejně jako současnost.

   Jelikož mě vždy nejvíce přitahovali ptáci, vstoupil jsem  hned po vojně do Ornitologické společnosti Národního muzea Praha a poté si  i splnil svůj dávný sen a stal se kroužkovatelem. Uměl jsem naslouchat  přírodě, ale i jiným, a tak jsem časem získal spoustu znalosti v tomto oboru, které jsem se celá ta léta snažil v rámci možností předávat  dalším.

copy-of-img.-vyr-.jpg

 

   Již v dětství jsem chtěl chovat holuby. Maminka – jinak moc hodná žena a máma – mi to však nedovolila. A tak to trvalo ještě dalších mnoho let než  jsem se stal holubářem. Vše však má  asi svůj čas a tak jsem se k tomuto koníčku přece jenom na stará kolena dostal. Trochu oklikou přes mého syna, ale přece jenom ano !!!

   Můj syn se mnou občas chodil kroužkovat ptáky. Bylo to spíš proto, že mi chtěl krouzkovani.jpgudělat radost, ale i za to jsem byl vděčný. Jednou přišel s tím, že by chtěl chovat holuby. Po dohodě s rodiči manželky jsme si k nim pořídili 3 páry prácheňských káníků.  Ty však po půl roce zlikvidovala kuna a bylo zase utrum. V roce 1998 jsem získal do svých rukou domek po rodičích a hned jsme plánovali, jak pořídíme opět holuby.

   První půdní komorový holubníček byl původně plánovaný pro 7 párů. Dnes je těch páru na pětačtyřicet. V té době jsem se poprvé dozvěděl, že existují nějací akrobatičtí holubi – Rakovničtí kotrláci. A to jsem ještě netušil kolik různých plemen holubů schopných akrobacie existuje a co krásných chvil s nimi zažiji.

 rk.jpg Prvními akrobaty byli tedy rakovničtí kotrláci. Chovali jsme je se synem, který v té době dokončoval střední školu. Poté co odešel studovat ČVUT v Praze, zůstalo vše již na mě. Dělal jsem to ale rád s vidinou, že on se k holubům jistě jednou vrátí, což se také podařilo.

   Po zjištění, že existují i jiná plemena holubů s jiným typem rolování a hlavně daleko výkonnější roleři než rakovničtí kotrláci,  zkusil jsem i některé další z nich.  Ti co u mě mimo kotrláků vydrželi až do dnes jsou však jen Birminghamští roleři a Turečtí tleskači takla.  O nich se více můžete dočíst na těchto stránkách v rubrikách věnovaných právě těmto plemenům. Už dnes však mám jistotu, že je budu chovat i nadále a těšit se z toho, co mi ve vzduchu předvedou.

br-03.jpg

   Závěrem bych chtěl jen napsat pár řádků o tom, co mi tento koníček přinesl.  V prvním případě je to spousta dobrých kamarádů nejen z ČR, ale z mnoha koutů této planety. Škoda jen, že v rozvinutí některých přátelství mi brání jazyková bariéra. S tím však v mém věku už asi nic nenadělám. Zadruhé je to rozšíření vědomostních obzorů.  To vše jsou věci, kterých si považuji a které mi již nikdo nevezme. Teď si jen přeji, aby mi ta chuť stále objevovat něco nového ještě nějaký ten rok vydržela a aby byli i moji holubi zdraví a plodní. Snažím se pro to dělat vše, co je v mých skromných možnostech.

let_2.jpg

                                                                   V Železném Brodě 30.05.2009.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

mbkot@op.pl

(mieczyslaw, 14. 1. 2010 20:23)

witam jestem z polski i oglondam pana strone kupił bym taki box dla swoich tipleruw prosze podac cene box i kupil bym rolery berginchamy jak jest cos na sprzedarz prosze o podanie ceny i jesli to adres skont pan jest pozdrawiam