Jdi na obsah Jdi na menu
 


Původ, chov, trenink.

26. 2. 2009

 Původ.

Birminghamský roler byl vyšlechtěn v okolí Anglického města Birminghamu. Jak se udává, vznikl křížením  Anglického tiplera s několika dalšími druhy rolerů. Nejvíce genů rolování získal pravděpodobně od Orientálního rolera. Dnes se toto plemeno chová téměř po celém světě.  Zájemci o jeho chov jsou sdružováni do národních klubů a kluboví vítězové mají tu čest zúčastnit se  soutěže světového poháru Birminghamského rolera. V České republice zatím tento klub neexistuje, zájemci se však mohou přihlásit do klubů chovatelů akrobatických plemen v Německu nebo Rakousku. 

 Chov.Obrazek

Chov Birminghamských rolerů není nijak složitý. Tito holubi patří mezi ty klidnější a rychle si zvyknou na své chovatele. Chovné zařízení není nijak výjimečné, postačují budníky běžného typu pro holuby této velikosti. My používáme dělený dvojbudník o velikosti 70 x 30 cm. Birminghamové jsou velice plodní. Jednotlivé snůšky  jsou naneseny v intervalu 31 - 35 dnů. Pokud hnízdění nezarazíte rozdělením holubů podle pohlaví, tak vám budou hnízdit po celý rok. Staří holubi dobře krmí a tak se často používají jako krmiči pro krátkozobé druhy holubů. Jelikož se u tohoto druhu neprovádí selekce podle kvality kresby, přírůstků na holubníku rychle přibývá. O to větší selekce musí být po  ukončení treninkového období.

  Ve stáří zhruba 25 dnů pokládám holoubata na podlahu holubníku, kde si zvykají daleko dřív přijímat potravu a kde je pokud žadoní většinou nakrmí kdejaký holub, nejen jeho rodiče. Nutné je však předkládat zob nejen do klasických krmítek, ale i do mělkých misek. Samozřejmě jen v takovém množství, aby zrní nerozhazovali po podlaze. Misku stačí v holubníku ponechat 2 x denně 10 - 15 minut a pak odebrat. Poté, co se naučí krmit a sama vylezou z holubníku, je nechám pár dní rozkoukat po okolí a potom může dojít k úplnému odstavení a začátku tréninku.Obrazek

Birminghamský roler patří mezi elitu akrobatických plemen. Ačkoli provádí kotrmelcování pouze nazad, předvádí to s takovou intenzitou a razancí, že to až vyráží dech. Pozorovat hejno dobrých akrobatů tohoto plemene je opravdu zážitkem a ocení ho i laik. Holubi předvádějí svou akrobacii ve výškách od několika desítek metrů až po nedohledno.Ne každý jedinec vyroste ve špičkového akrobata. Někteří točí pouze 2-3 otočky, jiní již po několika dnech tréninku padají v kotrmelcích až na zem. Oboje z toho je špatné. Ti první jsou pouzí kotrláci a ti druzí se většinou brzy zmrzačí nebo dokonce zabijí. Ideálem je holub rolující ve velké rychlosti ve šňůrách 3 - 10 m. Důležité je, aby měli rolování pod kontrolou a aby své umění předváděli několikrát do minuty. Jen takovýto holub je přínosem pro chov se kterým chcete pokročit o nějakou tu příčku kupředu.

 

 

 Trénink.

 

 Obrazek

   Někteří výletci již při prvním letu udělají svůj první kotrmelec, jiní jen sedají na ocas a snaží se o první obraty. To vše je dobrým znamením, že z holoubat něco kloudného bude.

 Čtvrtý až pátý den vezmu holoubata do přenosky a odnesu  je několik desítek metrů od holubníku a společně je vypustím. Trochu dezorientovaná holoubata se srazí do hejna a jdou daleko rychleji do výšky. Tím je i menší pravděpodobnost toho, že některé z holoubat bude mít snahu rychle zasednout. Pokud mám k mání jednoho nebo dva  starší, dobře létavé holuby, tak je vypustím zároveň s holoubaty. Není to však nutností. Pokud se v hejnu najdou výletci, kterým se nechce létat, tak je raději na týden či dva vyřadíme z tréninku a pak to s nimi zkusíme znovu. Většinou to pomůže. Pokud ne, vezmu takové holoubě  200 - 300 m od chalupy a tam ho vypustím. Pote vypustím již létající hejno a osamocený jedinec se rád připojí k ostatním.  Pokud některý jedinec nechce držet za žádnou cenu v hejnu, vyřadím ho, aby nekazil svým příkladem jiné. Jsou to však ojedinělé případy.

   Zhruba  do měsíce se na každém z členů hejna projeví, jaký z něho bude závodník. Někteří v hejnu točí již od 5 do 10 otoček a vydrží létat od 30 minut do jedné hodiny. V této době je hejno již vyselektované a tak vypouštím  hejna o 5 - 9 kusech. Podle mých zkušeností to je optimální počet holubů pro dobré rozvíjení akrobatických schopností.   Obrazek  Od počátku tréninku dostávají holoubata nažrat pouze jednou denně a to po zakončení letu. Zvyknou si tak do několika minut po zasednutí zaskákat do boxu a mě tak dají možnost vypustit další hejno. Odpoledne vypouštím na dvůr ostatní holuby a k nim vypustím i trénované jedince. Potravu mají v boxu dostupnou až do večera, potom jim ji odeberu a dostanou ji až po  dokončení  letu v následujícím dnu. Přesnou dobu letu nedodržuji. Řídí se to tím, jak mám čas, od dopoledních hodin až po podvečer. Vodu mají dostupnou po celý den. Pokud to jde, trénuji každý den za jakéhokoli počasí.

  Dobře zalétat holuby trvá zhruba 6 - 8 týdnů.  Poté si už doma držím pouze 1 - 2 hejna závodníků, ze kterých si na podzim vyberu 2 - 3 páry těch nejlepších akrobatů k zařazení do chovu. Z chovných párů vyřazuji maximálně 30%. U výletků nemohu bez vyzkoušení říct, zda jejich potomci budou stejně dobří jako jejich rodiče a takto mám jistotu, že si nesnížím kvalitu chovu neuváženým prodejem již odzkoušených párů. Tímto způsobem se dá během 3 - 4 let obměnit celé chovné hejno, což je optimální a pokročit zas o kousek dál. U cizích holubů použitých do chovu musím vědět, po jakých rodičích pocházejí a co oni sami dokážou předvést. Nebojím se příbuzenské plemenitby. Jen tak se dají u kvalitních holubů upevnit  akrobatickéObrazek vlastnosti pro něž si je cením. Zatím s tím nemám žádné problémy a ti, co stále jen shánějí něco do krve, toho v chovu mnoho nedokázali. To, co jeden rok vybudují, další rok neuváženým  pářením na  nově dovezené  cizí holuby rozbijí. Je to však každého věc a nemíním tímto nikoho přesvědčovat o tom, že to dělá špatně.

  Co se týče způsobu rolování, záleží na každém , co preferuje. Někomu se líbí když holubi točí 1 - 2 x za minutu v hlubokých šňůrách. Druhému se zas líbí, když hejno točí několikrát do minuty, ale jen krátce. Podle mého názoru je velice vhodné mít v hejnu oba typy a to především pokud létáme pouze pro své potěšení. Tato pestrost jednotlivých výkonů činí let zajímavější pro oko diváka.  S podzimem, kdy se početnost útoků dravců stupňuje, od letu postupně upouštím. Přes zimu své holuby vypouštím pouze na dvůr a střechu a s letem začnu až po odchování prvních holoubat v následujícím roce. Je to většinou začátkem dubna, někdy však i značně později. V tuto dobu je zde již spousta zpěvného ptactva a tak útoky dravců  nehrozí zdaleka tak jako v zimním období, kdy potravy příliš není. Vždy se na tyto chvíle velice těším. Jediná jistota je, že jaro přijde každý rok znova a tak se nakonec vždy k mé spokojenosti dočkám.

 A takhle to vypadá ve finále !!! 

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

 

Obrazek

A to je prozatím vše. Pokračování příště !!!

 

Náhledy fotografií ze složky Birminghamský roler

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář