Jdi na obsah Jdi na menu
 


Moje výsledky s Birminghamskými Rolery

25. 2. 2009

  Přemýšlím, jak zhodnotit výsledky našich Birminghamských rolerů. Je těžké hodnotit se sám, a tak to provedu takto. 

Obrazek

  Když jsem si dovezl první BR od přítele Josefa Veselého, byl jsem unešen každým kotrmelcem, který některý z těch 4 ve vzduchu udělal. Určitě nebyli špatné krve, což se prokázalo na jejich potomstvu, ale název roler si mohl  nárokovat pouze jeden. Ostatní byli spíš kotrláci.   Z těchto dvou párů jsme vzájemným křížením vybudovali náš kmen, kde již jsou holubi, kteří si s klidem mohou název roler nárokovat. ObrazekNešlo to ze dne na den, ale postupným výběrem těch nejlépe točících jedinců. Tempo trochu  zpomaloval fakt, že bylo nutno odchovávat i pěkně kreslené holuby z důvodu možnosti vystavit je na vrcholné výstavě, jakou je CV drobného zvířectva. Prezentace chovu je pro rozšíření plemene tím nejpodstatnějším.   Na tom všem jsme museli stavět a také se to dle mého názoru podařilo. Dnes naši holubi létají v Německu, Rakousku, Polsku,  Francii, GB, Slovensku a Ukrajině.  Těší nás i další zájem chovatelů z okolních zemí, ale i od nás. Už nám nestačí,  když holubi točí jen občas. Musí své umění předvádět po celou dobu letu a pokud možno co nejčastěji. I kvalita a rychlost rolování je rozhodujícím faktorem pro výběr jedinců pro další chov.  V propagaci nám velice pomohlo to, že jsem holuby natočil na DVD, a tak je mohu komukoli ukázat, aniž by musel přijet k nám. 

Obrazek

 

   S přímou ukázkou je to někdy problém, neboť díky tomu, že naše chalupa leží obklopena lesy, jsou zde časté návštěvy dravců. Každý rok je tomu  jinak. Někdy to začne již v červnu, jindy  na konci léta nebo až na podzim. Pokud jestřáb přiletí jednou za čas,  tak s treninkovími lety nepřestávám a trénuji dál i při vidině toho, že mohu o nějakého  dobře rolujícího borce přijít. To se také občas stává. Pokud však přijdeme o  několik holubů během pár dnů, pak nezbyde než na nějaký ten den přestat.  Pokud ani to nepomůže, může se stát, že si již ten rok nezalétáte. To je však až ta poslední alternativa. Zpravidla pravidelně létám s holuby od dubna do července a poté se řídím podle situace a s letem přestávám  až v listopadu.       

Obrazek

Kladné ohlasy na odchovy po našich holubech jsou jak z domova, tak z dalekého zahraničí a tak můžeme být spokojeni. Jistě to nejsou ti nejlepší Birminghamští roleři na světě, ale jak doufáme a podle toho, co jsme viděli létat jinde, mohl by nám chovný materiál leckdo závidět.

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář