Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krmení + Grit !!! text + foto !!!

3. 6. 2009

Krmení !!!

    Jedním z důležitých prvků v chovu holubů je krmení a holubí grit.  Znám holubáře co dávají svým holubům pouze pšenici a ječmen. I přesto jejich holubi působí zdravým dojmem. Dobře je to ale poznat na obočnicích . Po takovémto krmení jsou většinou obočnice světlé a nevýrazné.

  Já se snažím dávat holubům pestrou stravu. Dá někdy dost práce vše sehnat, ale radost z pohledu na  pestrou paletu zrn při každodenním krmení vám to vše vynahradí. Ze známého zrní používaného běžně do směsí nepoužívám snad jen řepku. Způsobuje totiž u  světlozobých – Rakovnických kotrláků, Českých staváků - a možná i jiných druhů holubů černání zobu.  Pravděpodobně řepka obsahuje nějaké silice, které se potom projeví na zbarvení zobáků. Snažím se to vykompenzovat větším procentem slunečnicového semene.

 A co vše dávám ????

 Pšenice

 Ječmen – jen v zimním období

 Kukuřice

 Hrách

 Peluška

 Čirok

 Proso

 Slunečnice

 Kardi – jen pokud seženu 2 jakost.

 Oves – pouze někdy

 Granule pro holuby – pouze občas přidávám do směsi.

 Lněné semeno – jen  v době pelichání – malé množství !!!

 Semenec – jen v době pelichání – malé množství !!!

  Přesný návod nemám, ale v zimě uberu na hrachu a pelušce a přidám víc pšenice. Jak směs vypadá můžete vidět na obrázcích.

 

Obrazek

Obrazek

Obrazek

 

 

 Grit !!!

  Neméně důležitým doplňkem stravy holubů je i  grit. Jelikož mám holubů poměrně dost, dělám si grit svůj.  Z lesa vždy jednou za rok dovezu plné kolečko hlíny – červenice – a doplním ji o jednotlivé komponenty. Ze všeho pak udělám za pomocí vody a písku hutné těstíčko a řádně ho promíchám. Rukou pak nabírám z kolečka hrst takovéhoto blátíčka a po uplácání koule ji pokládám na rozprostřené papírové kartóny. Dělám jich zhruba od 250 do 300 ks každý rok. Po zaschnutí ( za 1 – 2 dny ), naskládám tyto buchty do beden na ovoce kde je ještě nechám pořádně vysušit.Pak je uložím na půdu do suchého prostředí.

 Důležité je to dělat v době kdy jsou největší vedra a vše dobře schne. To pak stačí na vysušení i 3 – 4 dny.

A co vše tam dávám ????

 Hlínu

 Písek

 Vápno

 Dřevěné uhlí – drcené

 Skořápky – drcené

 Sůl

 Anýz

 Fenykll

 Kmín – drcený i celý

 Plastin

 Konvit

Případně některé další vitamínové nebo minerálové přípravky.

  Grit podávám venku po celý rok.  Ztvrdlé gritové buchty vždy v míse rozbiju kladívkem a většinou přidávám ještě navíc drcené skořápky. Holubi grit rádi berou a myslím, že se jeho zkrmování odráží i na jejich dobrém zdravotním stavu.

  V prodejnách či na trzích je možno koupit spousta kvalitních gritů, určitě složením vyváženější než je ten můj. Při počtu holubů co chovám by to však byl další silný útok na mou peněženku. Zatím se zdá, že i tento můj výtvor dostačuje k tomu, aby mým holubům bylo dobře a zdárně odchovávali svá holoubata.

 

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář